24V Desktop Power Supply 24V2A (FY2402000)
Fuyuan Electronic Co.,Ltd
Contact Now
Place of Origin : Dongguan, CN
Brand Name : Fuyuang
Certification : UL,CUL,CE,GS,SAA,PSE,CB,FCC, C-TICK,ROHS
Model Number : FY2402000
MOQ : 100PCS
Packaging Details : white box in carton
Delivery Time : 20 days
Payment Terms : 100% T/T before shipping
Supply Ability : 300000pcs/month
Warranty : 3 years
Contact Now
Features/ Functions
Reverse polarity protection
Regulated output with low ripple
Power-on LED indicator
Modified and custom designs
Constant output current
Comply with cec, meps, eup
Certifications: UL, cUL, GS, CE, BS, SAA, EK, PSE, CB, FCC, EMC, C-Tick, RoHS
General Specifications
Input 100-240VAC, 50/60Hz
Output voltage 24 VDC
Output current 2A
Inrush current Limited 15A for a cold start
No load standby power ≤ 0.5W
Efficiency 92 % Min.
Temperature Case 65 ºC Max.
Operating temperature -29ºC ~ +45.5ºC
Storage temperature -40ºC ~ +75ºC
Operating relative humidity  5%~95% RH
Over load protection Auto recovery
Over voltage protection Auto recovery
Short-circuit protection Auto recovery
MTBF 30000 hours full rated load at 25ºC
AQL MIL-STD-105D II CRI 0; MAJ 0.25; NIN 2.5
Warranty 3 years
Buy cheap 24V Desktop Power Supply 24V2A (FY2402000) product
24V Desktop Power Supply 24V2A (FY2402000) Images